June 27, 2014

Kocke od limuna sa borovnicama


Multi tasking je vrlo neophodan u životu svih nas, ako želimo da uopšte nešto postignemo u toku mizerna 24h koliko traje dan. I kao što svi vrlo dobro znamo i ne ide to baš svaki put glatko. Ovaj kolač za malo da bude žrtva lošeg multi taskinga i kordinacije u kuhinji. Prvo sam žurila da odradim fotografije svežih borovnica, a onda da pripremim i ispečem kolač i napravim brzinski ručak i sve to u okviru dva do tri sata koliko Aleksa spava tokom dana.


Recept sam snimila još negde marta meseca i uredno sam čekala da dodje sezona svežih borovnica. Nešto mi i nije delovalo izvodljivo sa smrznutim ali sada mislim da dolaze u obzir. Recepta sam se u načelu držala osim kod vremena pečenja. Petnaest minuta mi je delovalo jako malo. Rešila sam da je bolje da to bude 25 minuta. I pošto sam kolač stavila u rernu nastavila sam u žurbi da spremam ručak, skorz sam se zadubila u to i u sred seckanja salate mi sine: Kocke! Pogledam na sat. Olakšanje. Kolač je bio zaboravljen samo dva miuta preko predvidjenog vremena. Odmah polse vadjenja kolača iz rerne sam dodala kuhinjski tajmer na spisak stvari za kupovinu, i progurala ga u sam vrh istog ;)
Na moje iznenadjenje kocke su se dopale baš svim ukućanima i nestale ogromnom brzinom.


Sastojci:
Original recept

kora

250 g mlevenog keksa
80 g putera
1/4 šolje šećera
naribana kora jednog limuna

fil

200 g borovnica
2 žumanca
1 konzerva kondezovanog mleka, zasladjenog
sok 2 manja limuna
naribana korica 1 limuna



U činiji pomešajte keks, rastopljeni puter, limunovu koricu i šećer. Mešajte(najbolje rukom ) dok keks ne upije ravnomerno puter. Pleh za pečenje 20x30 obložite papirom za pečenje, sipajte pripremljen keks pa ga rasporedite i utisnite. Pecite u unapred ugrejanoj rerni na 200 °C. Ostavite da se ohladi, do sobne temperature.
U činiju sipajte kondenzovano mleko, žumanca i koricu i sok limuna. Miksirajte dok ne postane blago lepljivo, dok se malo ne zgusne. Sipajte preko ohladjene kore, na kraju ravnomerno rasporedite borovnice. Pecite u unapred ugrejanoj rerni na 200 °C oko 25 minuta. Ostavite da se ohladi do sobne temperature pa stavite u frižider da se skroz rashladi. Ohladjen kolač iseceite na kocke ili štangle.

Recept za štampu

 
Pin It Now!

June 16, 2014

Limun pita


Navikla sam na selidbe. Od malena. Uvek promenu mesta boravka posmatram kao pozitivan pomak na bolje. Nova mesta koja treba videti, upoznati nove ljude. Ovog puta  imamo i novu kulturu i jezik i hranu i još mnogo toga. Nemačka. Izazov....
Volim Zrenjanin na način na koji se voli grad u kome si proveo već deo života (u različitim delovima grada :)) ali sam uvek nekako žudela za nekim brdom, malo dinamike u pogledu i koraku. To je verovatno stvar genetike...






 Mosbachweg

I sada kada pogledam kroz prozor spavaće sobe imam upravo jedno brdo, sa druge strane imam još jedno. Gomila divnih pejzaža, mirisa i zvukova. Nemoguće je ostati ravnodušan prema takvoj prirodi. Šetnje kroz šumu i pored divnih poljana me oduševljavaju i ispunjavaju. Deca su takodje vrlo srećna i vole te mini izlete. Aleksa ponekad negoduje zato što najčeće sedi u kolicima, ali sa obzirom da ima običaj da ide samo u pravcu u kom on smatra da treba, a da je taj pravac najčešće suprotan od onog u kome se krećemo mora tako... Tea uživa, zastaje da uber cvet, da vidi bubu, nikada se ne žali da je umorna i kada dodjemo do klupa za izlet pita :" Jesi li ponela nešto da jedemo?"



   Eisenach, Wichmannpromenade

Pre nekoliko dana sam fotografisala i pravila prve recepte za blog i Mezze, i zaista je bio jako dobar osećaj vratiti se tome. Nove stvarčice za kuhinju i fotkanje me beskrajno raduju. A posebno sam srećna zbog dostupnosti svih onih sitnica za kojima sam do sada samo mogla da uzdišem. Potraga za tim sitnicama i nije tako jednostavna, ali to je već neka druga priča.

Išli smo i da se brčkamo

Prvo fotkanje u novom stanu

U istraživanje gastro ponude i svih onih finih i skrivenih mesta na kojima se uživa tek treba ozbiljnije da krenemo. Tako da nas te neke priče čekaju u nekom budućem vremenu. Do sada smo bili fokusirani na sredjivanje stana i nabavljanje vih onih stvari koju se neophdne za neki normalan život. I to uopšte nije lako kao što možda zvuči.
Limun pita. Recept sam davno videla kod Monike i još tom prilikom isprobala, a onda je Maja pravila ovu varijantu sa pavlakom i nju sam isprobala. I dobre su mi obe svaka na svoj način, ova sa pavlakom je samo malo manje kalorična. A i kod mene bitno da je limun u pitanju...I sledeći planirani post je sa limunom u glavnoj ulozi....




Sastojci:

testo

220 g brašna
100 g putera
70 g šećera u prahu
1 jaje
prstohvat soli

fil

100 ml pavlake
250 g šećera
2 jaja
1 srednji limun
25 g gustina



U činiju sipati brašno i so, dodati hladan puter isečen na kockice pa ga utrljavati u brašno, dok se ne dobije mrvičasta smesa. Dodati jaje i šećer pa umesiti glatko testo. Oblikovati testo u loptu, uviti ga u providnu foliju i ostaviti u frižideru bar pola sata ili sat vremena.
Limun dobro oprati (poželjno je koristiti ne prskani, ako možete da ga nabavite), odstraniti vrhove pa iseći limun na kolutove pa kolutove na četvrtine, izvaditi koščice i sa 100 g šećera staviti u blender ili mini seckalicu i sve dobro ispasirati. Prebaciti u činiju, dodati ostatak šećera i gustin, pa jaja i pavlaku, zatim izmiksirati. Kalup za torte ili tart, prečnika 24 cm obložiti papirom. Testo rastanjiti u kružni oblik, prebaciti ga u kalup i oblikovati ivice. Izbuškati testo viljuškom i peći ga u unapred ugrejanoj rerni na 180 °C i peći testo 10 minuta. Preko polu pečenog testa sipati pripremljni fil a zatim nastaviti pečenje još 25-30 minuta. Pečenu pitu ostaviti da se potpuno ohladi pa servirati uz jagode sa šećerom, drugim sezonskim voćem ili karamel prelivom.


Pin It Now!

June 6, 2014

Pekarske kiflice




U poslednja dva meseca su se u našim životima desile velike promene. Preselili smo se. U drugu zemlju i skroz nov i manje više ne poznat kraj. Ali dopustite mi da o tome pišem neki drugi put, kada se stvari malo slegnu i kada sve malo bolje sagledam. I kada bude više fotki i nove hrane i recepata. Ovaj koji objavljujem je baš stari, ali u novom izdanju i svakako zaslužuje novi post. 
Dok ne predjm na recept i o receptu htela sam da podelim svoje oduševljenje sa jednom knjigom, koju su, sigurna sam, već mnogi pročitali. Murakami je vrlo popularan u svetu i kod nas već duže vreme. Knjiga koja me je zokupila je Norveška šuma. Neverovatno dobra muzika, odlične knjige, hrana od koje vam idu bale i ne baš jednostavni likovi sa dobrom pričom i uzbudljivim zapletom. To je ono što činu ovu knjigu odličnom. Kako znate da je neka knjiga dobra i da vam je baš prirasla za srce? Kada vam njeni junaci jako nedostaju već posle sat vremena pošto ste pročitali poslednju stranu. Onda opet uzimte knjigu, vraćate se nekim citatima, pojedine delove ponovo čitate....to je bar ono što ja radim. Mislila sam da vas ne davim sa citatima, ali moram bar jedan, to je jače od mene

Naoko je na sofi čitala knjigu. Sedela je prekrštenih nogu, sa prstom na slepoočnici i čitala, ali je izgledalo kao da prstima pokušava da dotakne i opipa reči koje su joj ulazile u glavu.

Da se vratim kiflicama. Ovo je svakako jedan od najboljih recepata za pekarske kifle, ikad. Nije on moj, ja sam ga samo dobila od komšinice koja ih pravi za sve moguće i ne moguće prilike i u ogromnim količinama. I njene su bolje nego kada ih ja napravim, ali i ovako su odlične i uvek uspeju i svima se dopadaju. Puno ih je ljudi jelo i uvek su bile primećene i komentarisane. Jel treba više? Probajte.

Recept je objavljen i u februarskom broju Mezze-a, u kojem možete pronaći još recepata za kiflice.






Sastojci:

1 kg
brašna
500 ml  mleka
1 kvasac
1 ravna kašika soli
1/2 kašike šećera+ 1 kašičica
100 ml vode
100 ml ulja


Za premaz:

1 žumance
1 kašika mleka
morska so
susam, laneno seme
ulje



Odvojite od 500 ml mleka 100 ml  i smlačte ga pa stavite jednu kašičicu šećera i jednu kašiku brašna, a onda razmrvljen kvasac. Promešajte i ostavite na toplom mestu da se kvasac aktivira. U posudu za mešenje prosejte  brašno i stavite ostale suve sastojeke zatim dodajte preostalo mleko, vodu i ulje, a na kraju nadošli kvasac. Umesite testo. Prilikom prvog mešenja potrebno je testo dobro izraditi. Može da se dogodi da je testo pomalo lepljivo ali nemojte dodavati više brašna. Oblikujte loptu od testa premažite je sa malo ulja i ostavite da narasta oko 30 minuta. Nakom toga ga još jednom premesite i ponovo ostavite da se odmara 30 min. Podelite ga na šest ili sedam obgi (loptica), pa svaku razvucite na pola milimetra debljine i podelite na četiri ili na šest trouglova, u zavisnosti da li želite manje ili veće kifle. Ćoškove trouglova malo razvucite pa preklopite ka napred, zatim uvite kiflicu.
Razmutite žumance sa kašikom mleka pa premažite kifle. Po želji pospite kiflice sa morskom ili običnom solju, lanenim semenom iI susamom. Ostavite kiflice na toplom mestu da narastu, oko 15 minuta.  Pecite u unapred ugrejanoj rerni na 220 °C oko 20 minuta ili dok ne porumene.
U manju činiju sipajte ulje pa četkicom premažite tek pečene kiflice.


Isprobale Maja, Tanja, Nale
Pin It Now!