September 28, 2011

Čorba od pečenog paradajza sa knedlama od mesa


Ovogodišnja sezona paradajza je upotpunosti na izmaku, na moju veliku žalost. Pardajza u mojim jelima ima i gde mu je mesto a i tamo gde mu nije. Činjenica je ipak da ga mnogo više volim kuvanog-spremljenog u hrani, nego svežeg. Svakako da je on deo svežih salata koje pravim ali ipak ne dominira. Više upotpunjava, zaokružuje.

Uživam u ovakvim čorbicama. Povrće, povrće i opet povrće iskombinovano sa ovakvim ili sličnim mesnim kendlicama, kompletan obrok.

Sezona paradajza je skoro pa gotova, kao i sezona letovanja. Ali sa zadnjim lepim vremenom i mi odosmo na more, konačno. Biće to polu radni godišnji, sa gomilom obaveza, ali neka, radujem mu se.... možda se i okupam koji put :)

Uživajte u zadnjim plodovima leta.




Sastojci:

800 g paradajza
2 šargarepe
50 g celera, koren
1 crveni luk
1 l supe
maslinovo ulje
so i biber

peršun i celer lišće, za posipanje

za knedle:

200 g mlevenog junećeg mesa
1/2 glavice malog luka
1 jaje
1,5 kašika integralnog pirinča (cca 20g)
2 kašike prezli
so ili vegeta natur
1 kašika sitno seckanog peršun lišća
1 kašičica sitno seckanog lišća od celera



Skuvati pirinač. Kada se on malo prohladi napraviti od navedenih sastojaka kompaktnu masu za knedle, ako je potrebno dodati još prezli. Ostaviti smesu u frižideru.
Oprano i očišćeno povrće poredjati u blago nauljenu vatrostalnu posudu. Paradajz i luk prepolovite. Pecite u unapred ugrejanoj rerni na 220 stepeni oko pola sata. Kada se malo prohladi sve ispasirajte u blenderu. Zatim sipajte u lonac pa nalite sa 2/3 supe, stavite da proključa. U medju vremenu oblikujte male knedle od mesa. Kada čorba proključa polako spuštajte knedle u nju i kuvajte još 20 minuta dok se lepo ne skuvaju. Po potrebi dolite i ostatak supe, da čorba ne bude pregusta. Pre serviranja pospite sve sa još seckanog peršunovog i celerovog lišća i poslužite uz preprčen hleb.

Verzija za štampu

September 25, 2011

Food blogeri na pikniku, Ada septebar 2011

 Photo by Maja
Gornji red sa leva Sestra i sin Maje (Majina kuhinja), Jelena, Tadeja, Timna, Nataša, Ana, ja i Mila
 Donji red sa leva Maja (Majina kuhinja), Marija, Pavle, Tanja, Vuk i Maja i Milin dečko

Ponovo smo imali piknik, na moju veliku radost. I prvi put i sada mi je baš trebao takav dan, pauza od svakodnevnice. U suštini to i jeste jedan od glavnih razloga što sam i počela da pišem blog. Kreativna pauza od svakodnevne rutine....Tako je počelo, a polako se razvilo u mnogo više. Donelo mi je i to da sam upoznala mnogo novih ljudi, neke samo virtuelno a neke i na ovom i prošlom pikniku....


Dok smo išle prema Adi Maja mi je rekla da imamo gosta iznenadjenja. "Tadaja" - odmah sam počela da nagadjam. Par dana pred okupljanje sam pomislila kako bi bilo lepo da nam se pridruže i devojke iz okolnih zemlja, koje su deo food blog zajednice sa ovih prostora. I odmah sam pomislila da bi Tadeja mogla da bude neko ko bi se upustio u tako nešto. I bila sam u pravu. Tadeja i Timna su došele u Beograd i na naš piknik. Baš sam se obradovala....Tadeja je jedna pozitivna i nasmejana osoba i ta energija prosto izbija iz nje. Volela bih da se ponovo sretnemo. Na piknik su došle i Ana, Jelena, Milica koja je tog dana slavila i rodjendan, pa zatim Nataša, Tanja i Maja (Majina kuhinja) a sve su organizovale Marija i Maja, hvala im još jednom na tome.

Ana, Marija i Maja u akciji

Od momenta kada samo se našle pa sve do kraja, dok nas sumrak nije oterao sa Ade, atmosfera je bila ležerna i krajnje spontana. U startu smo zauzeli tri stola, na jedan smo stavile svu hranu s tim što smo jedan kraj ostavile slobodan da bi mogle da fotografišemo, a za ostalim smo sedsele... U početku smo sve vredno sredjivale klopu i škljocale a kasnije smo se više družile i pričale i jele, naravno. Puno djakonija nisam uslikala, ali nisam mogla baš sve da postignem i  ćaskanje i škljocanje. Prosto mi je neverovatno kako je priča tekla glatko, kao da smo se susrele već nebrojeno puta do sada. Ali činjenica je da se čitamo često i da možda i nehotično otkrivamo mnogo toga o sebi na našim blogovima. Dovoljno je da se pažljivo čita i prati i već možemo formirati neko mišljnje o osobi koja piše blog.
A svakako možemo i da predpostavimo ko će kakvu hranu spermiti.....

Ana pridržava čašice sa likerom, a Tadeja izviruje fotografišući nešto....



Maja nas je obradovala Reform kockama, Starinskom pitom od praziluka zatim svojim čuvenim Kiflicama sa sirom, koje smo jeli još u hodu idući od kola do mesta sastanka, a sve smo kući ponele po jednu divnu teglicu Karamel preliva, hvala!


Marija je napravila Homemade Raffaello i Rolat od spanaća, kuglice Rafaela su sve bile identične a rolat već savršeno isečen i složen na tanjire....Marija svaki put uspe da prevazidje sebe, a nije to lak zadatak.


Nikako ne mogu da se odlučim šta je na mene ostavilo veći utisak Ušećerene jabuke ili Trouglovi od meda koje je napravila Jelena. A i Bavarske perece su joj bile odlične, nadam se da će taj recept koji je podelila Džoli sa nama biti izabran za sledeći krug Kuvarijacija. Česnicu masnicu nisam uspela da probam ali mogu vam reći da je baš lepo izgledala. Moram još da priznam da su me trouglovi od meda vukli čitav dan, u nedelju, da se šetam do frižidera, nisam mogla da prestanem, sve dok i poslednji nije nestao...


Naletov Bake rolls u kombinaciji sa Cepkanom paprikom ukusno predjelo ili grickalica uz nek dobar film,  praviću to sigurno. I kroasane su bile baš fine, a Kolač sa šljivama i vanilom nisam probala jer mi šljive i nisu baš omiljene.



Aninoj Štrudli sa orasima sam se baš obradovala, imam je zabeleženu i čekam zimu da je isprobam, meni su to nekako zimski kolači, leti sam više za voćne i kremaste varijante. Štrudla je ispunila sav moja očekivanja i više od toga.....A mafini sa fetom i maslinama i sušenim paradajzom su Tei i meni bile savršen doručak narednog dana. Kiflice sa bademom su mi nažalost u potpunosti promakle :(



Mila nam je napravila rodjendanski čokoladni hleb sa namazom od maskarpone sira i badema i mafine sa gorgonzolom. I počastila nas je sa prelepim voćnim likerom.



Tanja nam je spremila mnogo hvaljene Urmašice i Knedle od instant pirea.

Tadeja nam je donela da probamo paški sir i maslinovo ulje sa aromom tartufa. Senzacionalno.



Maja sa bloga Majina kuhinja  nam je donela puno sitnih kolača i integralne pogečice nažalost i to mi je promaklo, što objektivu, što stomaku.




Veliku količinu hrane smo razdelile i odnele kućama i nastavile i sutradan da uživamo u svemu tome.
Piknik je brzo prošao, previše brzo ako mene pitate. Nije bilo vremena da se sa svima lepo porazgovara, da se baš sve proba i fotografiše....ali imamo dobru osnovu za neka naredna druženja.


Ovu fotografiju sam pozajmila od Jelene

Utiske sa piknika možete videti i kod Ane, Mile, Jelene

Moj skroman doprinos hrani su bili diplomat sendviči sa pečenicom i druga varijanta sa tunjevinom. Ovi sa tunom mi izgledaju katastrofalno na fotografijama pa ću sada staviti samo recept onih sa pečenicom.
Labneh sam prvi put videla kod Monike i od tada sam ga pravila puno, puno puta. I kao namaz i kao kuglice uvaljane u različite začine i uvek su svi bili oduševljeni sa njim. Odlično je upotpunio ove jednostavne a ipak atraktivne sendviče. Želala sam da stavim i dimljenu piletinu ali je nisam pronašla kada sam bila u kupovini. Da mi nije trebala verovatno bi je bilo na svakom ćošku...

Diplomat sendviči sa pečenicom i labnehom



Sastojci:
za labneh


1 l joguta (grčkog ili nekog koji je dosta gust)
1 kašičica soli

za sendviče:

1 francuski hleb, crni

140 g trapista
120 g pečenice
2 ravne kašike suncokreta (cca 10g)
20 g semena bundeve, golice
250 g pavlake
Labneh, sve što se dobije od  1l jogurta
2-3 kašike jogurta
1 kašika maslinovog ulja
so, biber

Cediljku staviti u plastičnu posudu u koju će se odlivati tečnost, zatim u cediljku staviti duplu gazu, pa sipati jogurt. Dodati so i blago promešati, uvrnuti pažljivo gazu, tek toliko da ne bude otkriveno i sve ostaviti 2 dana u frižideru.
Francuski hleb preseći na dva ili tri dela, kako vam se učini jednostavnije, pa izvaditi sredinu hleba. Uz pomoć neke manje kašike ili sl. Pečenicu iseckati na male trakice. Seme bundeve malo prepeći na suvom tiganju pa ga usitniti u avanu, tek da ne bude u komadu. Trapist iseći na kockice. U većoj činiji sjediniti sve sastojke, dodati jogurt u količini koja je dovoljna da masa bude malo kompaktnija ali ne i tečna. Količina uglavnom zavisi od čvrstine labneha. Napuniti hleb pa ga uviti u providnu foliju i ostaviti u frižideru preko noći. Seći na tanke šnite neposredno pre posluživanja.

Ana i Maja
Verzija za štampu

September 20, 2011

Punjene tikvice sa prelivom od sira



Dok sredjujem slike i utiske sa Ade, a to će malo potrajati pošto sam u gužvi, evo jednog recepta koji već  imam pripremljen. U pitanju su fantastične Ninine punjene tikvice, idealan ručak za svakoga.



Sastojici:

3 manje tikvice
200 g mlevenog pilećeg belog mesa
1 manji praziluk
1 šargarepa
1 crvena paprika
3 čena belog luka
2  veća paradajza
1 kasičica paradajz pirea
50 g riže
bosiljak, peršun i majčina dušica 
so, biber

Preliv od sira

1 kašika maslaca
100 g kačkavalja
40 g topljenog sira (npr Zdenka)
100 ml pavlake za kuvanje
so i biber



Tikvice oprati i ako je potrebno oljuštiti, pa ih preseci po dužini i izdubiti im sredinu. Tu sredinu naseckati na komadiće i ostaviti sa strane. Praziluk iseckati na kolutove, šargarepu na kocke a papriku na male trakice. Beli luk sitno iseckati ili propasirati. Propržiti praziluk i papriku na malo maslinovog ulja pa onda dodati  šargarepu i pred kraj dinstanja beli luk.Dinstati jos malo pa dodati belo meso, mleveno ili sitno iseckano i sredinu tikvica. Dinstati jos 5 minuta, dok meso malo ne porumeni i ne postane rastresito. Dodati oljušten i sitno iseckan paradajz, ukrčakti minut-dva pa dodati rižu i 2 dl vode.  Kuvati još 15-ak minuta.
Za sos zagrejati maslac na tihoj vatri pa dodati sireve, kada se oni rastope postepeno dodavati pavlaku. Posoliti i pobiberiti. Kuvati dok se sve fino ne zgusne i ne postane kompaktna smesa.
Rernu zagrejati na 180 stepeni. U podmazan pleh poredjati tikvice pa ih napuniti smesom od mesa i preliti sosom od sira. Po želji po vrhu posuti sa rendanim kačkavaljem.
Peći 35-40 minuta ili dok sve lepo neporumeni.

September 6, 2011

Pileće belo meso sa karmelizovanim lukom



Krečenje je najnaporniji kućni posao bez obzira što ga ustvari majstori obavljaju. Ono što ide posle je najgore. Moram svoj "nosić", a za njim i krpu da gurnem u svaki pa i najskriveniji kutak stana. Sve da obrišem i operem. A o gomilama stavri koje treba vratiti na svoje mesto ili im pronaći isto da ne govorim...Odakle nam uopšte sve te stvari? ...ali još malo pa sam završila.....Totalno sam smalaćena do duše, al skoro pa gotova! Posle ću da uživam u mojim divnim novim pastelnim bojama.

No, da predjemo na kuvanje. Evo još jednog recepta iz drafta.



Osnovna ideja mi je bila da povežem blag ukus mesa i arotatičnost karmelizovanog luka. Da bi sve to učinila zaniljivijim dodala sam malo tabasco sosa u slatkast luk. Pileće belo meso sam odavno prestala da sečem pretanko i onda još dodatno da ga stanjujem lupanjem. Mislim da je mnogooo bolje kada su šnicle debljine oko 1 cm, malo marinirane, pa onda dalje pripremljene prema izabranom receptu. Količinu tabasco sosa prilagodite ukusu i ljutini sosa, mislim da nisu baš svi jednako ljuti.



Sastojci:
za meso:

1 pileće grudi, srednje veličine
 1 dl mleka
prstohvat đumbira u prahu
so i sveže samleveni biber

za karmelizovani luk:

500 g ljubičastog luka
2 kašike maslinovog ulja
2 kašičice žutog šećera
1 kašičica tabasco sosa
 so, sveže samleven biber



Pileće grudi odkostiti pa meso iseći na šnicle oko 1 cm debljine. Svaku šniclu posoliti i pobiberiti. Mleko sobne temperature pomešati sa đumbirom pa preliti sa njim šnicle. Ostaviti oko pola sata-sat da meso omekša. Nakon toga ocediti višak mleka i blago posušiti svaku šniclu paprinim ubrusom. Ispeći šnicle na grill (ili običnom) tiganju. Vreme pečenja prilagodite svom ukusu, samo vodite računa da u sredini bude meso pečeno.
Dok se meso marinira pripremite luk.

Očistite i isecite luk na tanka rebarca pa dinstajte na zagrejanom ulju 3-4 minuta. Dodajte ostale sastojke i dinstajte dok se sve lepo ne karmelizuje i luk  ne postane staklast.

Na tanjire stavite prvo šnicle pa luk preko njih.
Kao prilog sam poslužila pečenu šargarepu, koju sam prelila sam malo maslinovolg ulja i sa suvim peršunom i pekla u rerni dok nije lepo porumenela.

Verzija za štampu